medical education

Trudne diagnozy

Choć medycyna bardzo się rozwija, bywają choroby i przypadki, których diagnozowanie nie jest proste. Wynika to ze skomplikowanego charakteru choroby (długo bywa utajona), objawów (mylące bądź łudząco podobne do innej dolegliwości). Jedną z takich chorób jest choroba bostońska mylona często z ospą wietrzną (w przeciwieństwie do ospy nie można się na nią uodpornić).

Wysoka gorączka (ok. 39 stopni), utrzymująca się przez około tydzień wysypka na całym ciele, złe samopoczucie oraz niechęć do jedzenia i picia. Niechęcią do spożywania pokarmów objawia się jadłowstręt psychiczny. Anoreksja, bo o niej mowa jest trudna do wykrycia w początkowych stadiach, ponieważ osoba chora posuwa się do kłamstw i oszustw (zakłada więcej ubrań, by ukryć spadek wagi, podaje nieprawdziwe informacje dotyczące ilości spożytego jedzenia). Wykryta zbyt późno prowadzi do wycieńczenia organizmu, a nawet śmierci.

medical education

Między innymi spadkiem wagi objawia się inna choroba – choroba Hashimoto. Oprócz tego chorego męczą nadmierna potliwość, drażliwość, ból mięśni i stawów, wypadanie włosów. Ponieważ jest to choroba autoimmunologiczna i polega na niszczeniu tkanek oraz tarczycy, prawidłowa diagnostyka i leczenie jest kwestią bardzo ważną.