laryngolog

Małe noski, duży problem.

Któż z nas będąc dzieckiem nie chorował? Pamiętamy ten straszny kaszel i potoczne „gile” niemal do pasa. Katar strasznie utrudniał nam życie: nie mogliśmy się swobodnie bawić, rozmawiać, czuć smaku dobrych potraw a nawet spać. Sytuacja wyglądała lepiej jeśli byliśmy już w takim wieku, że mogliśmy sami pójść do toalety, wydmuchać nos i chociaż na chwilę sobie ulżyć.

Ale katar u niemowlaka to już istna tragedia. Mały nosek i wąskie przewody nosowe mają tendencję do szybkiego zatykania się i powodują problemy z oddychaniem. Kiedy małe noski męczą się, dzieci stają się bardzo marudne. Nie dziwi fakt, że nasze malutkie pociechy mogą wtedy płakać, nie mogą zasnąć, są rozdrażnione i mogą nawet reagować gorączką. Katar u noworodka to choroba niemal całego organizmu. Dziecko całym sobą sygnalizuje o obecnym dyskomforcie. Komunikacja ze światem w pierwszych tygodniach życia jest zdominowana przez reakcje cielesne. Kiedy boli brzuszek, cierpi całe ciało, bowiem tak malutkie dziecko nie rozwinęło jeszcze świadomości umiejscowienia bólu, a system nerwowy i receptory dopiero doskonalą się. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego dziecka w pierwszych tygodniach i miesiącach życia, aby móc szybko zareagować kiedy pojawiają się symptomy np. infekcji wirusowej. Swoją drogą, powiadają, że katar leczony trwa siedem dni, a nieleczony trwa tydzień-na jedno więc wychodzi. W przypadku dorosłych może faktycznie katar nie trwa zbyt długo.

laryngolog

Zazwyczaj pomagają domowe sposoby na katar: inhalacje z olejków leczniczych czy krople do nosa bez recepty, lub też zwyczajowa wizyta u lekarza. Ale w przypadku dzieci katar może być prologiem do poważniejszej choroby np. zapalenia krtani czy zapalenia oskrzeli, a to już bardzo poważna sprawa. Nie bagatelizujmy kataru u maluchów, gdyż może się on przerodzić w groźną infekcję. Dziecięcy system odpornościowy nie jest aż tak silny, aby móc odeprzeć zmasowany atak. Zalegająca wydzielina dosłownie spędza sen z powiek i to nie tylko dzieciom, ale i rodzicom.