1196394448_6b83c6714e_b

Dbajmy o zdrowie – choroby nie wybierają

Niezwykle istotne jest to, aby nie bagatelizować poważnych chorób. Warto próbować im zapobiegać, a w razie potrzeby koniecznie leczyć. Mowa, np. o:

Anoreksja – jadłowstręt psychiczny, zaburzenie odżywiania, które polega na celowej, niekontrolowanej utracie wagi ciała. Choroba wynika z braku umiejętności dokonania prawidłowej oceny własnego wyglądu i usilnej, notorycznej chęci odchudzania się. Zaburzony obraz własnej osoby doprowadza do szybkiego wyniszczenia, wręcz wyjałowienia organizmu, a brak odpowiedniego leczenia prowadzi nawet do śmierci.

Choroba bostońska – to kolokwialna nazwa zakaźnej choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Wywoływana jest przez wirus i często dotyczy dzieci, które przebywają w dużych skupiskach ludzi. Jest ona trudna do zdiagnozowania, a głównymi objawami są gorączka i wysypka w postaci grudek lub pęcherzyków. Leczenie przebiega objawowo, choroba ustępuje samoistnie po krótkim czasie.

1196394448_6b83c6714e_b

Choroba Hashimoto – choroba autoimmunologiczna, której przyczyny nie są dokładnie znane, a która przyczynia się do powiększania się gruczołu tarczycy i powstania tzw. wola. Często poprzedzona jest niedoczynnością tarczycy i leczy się ją poprzez regularne podawanie tyroksyny.